  • AZ23C6V2-7-F
AZ23C6V2-7-F
advertisement
Manufacturer No:
AZ23C6V2-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AZ23C6V2-7-F
Datasheet:
AZ23C6V2-7-F
Description:
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
AZ23C6V2-7-F
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    300mW
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    AZ23C6V2
  • Number of Contacts
    3
  • Working Voltage
    6.2V
  • Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Power Dissipation
    300mW
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    10Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Peak Reverse Current
    100mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm