  • B1840-2R5506-R
B1840-2R5506-R
advertisement
Manufacturer No:
B1840-2R5506-R
HK JDW NO:
255-B1840-2R5506-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP 50F -20% +80% 2.5V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B1840-2R5506-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    PowerStor B
  • Size / Dimension
    0.728Dia 18.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    50F
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm