  • B25620B1407K101
B25620B1407K101
advertisement
Manufacturer No:
B25620B1407K101
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B25620B1407K101
Package:
Radial
Datasheet:
B25620B1407K101
Description:
400μF Film Capacitor 10% Radial Threaded 1.1kV-DC 1.1kV-AC Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
B25620B1407K101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    400μF
  • Voltage - Rated DC
    1.1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    IEC61071
  • Voltage - Rated AC
    1.1kV
  • Lead Pitch
    32.004mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1100V
  • Diameter
    85mm
  • Height
    132mm
  • Height Seated (Max)
    132.9944mm
  • Length
    132mm