  • B25620B1427K101
B25620B1427K101
advertisement
Manufacturer No:
B25620B1427K101
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B25620B1427K101
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B25620B1427K101
Description:
B2562 420μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Screw Terminals 1100V 1.1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B25620B1427K101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B2562
  • Size / Dimension
    3.346Dia 85.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Screw Terminals
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    420μF
  • Voltage - Rated DC
    1100V 1.1kV
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.7mOhm
  • Lead Spacing
    1.260 32.00mm
  • Height Seated (Max)
    6.417 163.00mm