  • B25856K156K3
B25856K156K3
advertisement
Manufacturer No:
B25856K156K3
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B25856K156K3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
B25856K156K3
Description:
B25856 15μF Film Capacitor ±10% Axial, Can Threaded, Female 1700V 1.7kV-DC 1400V 1.4kV-AC
Step5Bar-code shipping tag
B25856K156K3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B25856
  • Size / Dimension
    3.661Dia 93.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Threaded, Female
  • Applications
    Snubber
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    1700V 1.7kV
  • Voltage - Rated AC
    1400V 1.4kV
  • Height Seated (Max)
    6.614 168.00mm