  • B32360A2206J50
B32360A2206J50
advertisement
Manufacturer No:
B32360A2206J50
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32360A2206J50
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B32360A2206J50
Description:
B32360 20μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32360A2206J50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32360
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Spacing
    0.256 6.50mm
  • Height Seated (Max)
    2.756 70.00mm