  • B32529C0155K000
B32529C0155K000
advertisement
Manufacturer No:
B32529C0155K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32529C0155K000
Datasheet:
B32529C0155K000
Purchasing and Inquiry
B32529C0155K000 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 63V.The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 40V (URac).It is capable of operating at -55°C~125°C degrees Celsius.
B32529C0155K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V
B32529C0155K000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32529C0155K000 applications of film capacitors.
  • Lighting
  • VCO's
  • Bypassing
  • RFI for automotive
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Coupling, decoupling
  • Industrial and automotive inverters
  • Filters
  • Satellite TV
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
B32529C0155K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    B32529
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.236W 7.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    6mm