  • B32529C104J
B32529C104J
advertisement
Manufacturer No:
B32529C104J
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B32529C104J
Datasheet:
B32529C104J
Description:
B32529C104J datasheet pdf and Film Capacitors product details from EPCOS stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
B32529C104J Overview
The device exhibits 3.75GOhm insulation resistance.
B32529C104J Features
3.75GOhm insulation resistance
B32529C104J Applications
There are a lot of EPCOS B32529C104J applications of film capacitors.
  • Lighting
  • Mobile communications
  • Filtering
  • Matching networks
  • RFI for automotive
  • Electronic ballasts
  • Satellite TV
  • Industrial and automotive inverters
  • Battery management system
  • IGBT
Step5Bar-code shipping tag
B32529C104J
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Dielectric
    PET
  • Insulation Resistance
    3.75GOhm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    200000 hours
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    6.5024mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    2.4892mm
  • Thickness
    6.5mm