  • B32529D1105J
B32529D1105J
advertisement
Manufacturer No:
B32529D1105J
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B32529D1105J
Datasheet:
B32529D1105J
Description:
B32529D1105J datasheet pdf and Film Capacitors product details from EPCOS stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
B32529D1105J Overview
As a result of the device, there is 1.25GOhm insulation resistance.
B32529D1105J Features
1.25GOhm insulation resistance
B32529D1105J Applications
There are a lot of EPCOS B32529D1105J applications of film capacitors.
  • Lighting
  • Bypassing
  • RF Modules
  • Snubbering
  • Mobile communications
  • Switch-mode power supplies
  • Filtering
  • Global positioning systems
  • RFI for automotive
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
B32529D1105J
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    7.8mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PET
  • Insulation Resistance
    1.25GOhm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    200000 hours
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    13.0048mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    7.8mm