  • B32560J0334K000
B32560J0334K000
advertisement
Manufacturer No:
B32560J0334K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32560J0334K000
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32560J0334K000
Description:
SilverCap™ B32560 0.33μF Film Capacitor ±10% 2-DIP PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32560J0334K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SilverCap™ B32560
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.252W 9.00mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.323 8.20mm