  • B32560J1155J000
B32560J1155J000
advertisement
Manufacturer No:
B32560J1155J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32560J1155J000
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32560J1155J000
Description:
SilverCap™ B32560 1.5μF Film Capacitor ±5% 2-DIP PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32560J1155J000
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.323 8.20mm
  • Length
    9mm
  • Width
    6.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SilverCap™ B32560
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.264W 9.00mmx6.70mm
  • Tolerance
    ±5%