  • B32561J8104M000
B32561J8104M000
advertisement
Manufacturer No:
B32561J8104M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32561J8104M000
Package:
2-DIP
Datasheet:
B32561J8104M000
Description:
SilverCap™ B32561 0.1μF Film Capacitor ±20% 2-DIP PC Pins 630V-DC 350V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
B32561J8104M000
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Surface Mount
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SilverCap™ B32561
  • Size / Dimension
    0.433Lx0.287W 11.00mmx7.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    350V
  • Height Seated (Max)
    0.449 11.40mm
  • Length
    11mm
  • Width
    7.3mm