  • B32641B0153J
B32641B0153J
advertisement
Manufacturer No:
B32641B0153J
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32641B0153J
Package:
Radial
Datasheet:
B32641B0153J
Description:
B32641B 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 7060
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B32641B0153J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32641B
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm