  • B32652-A473K
B32652-A473K
advertisement
Manufacturer No:
B32652-A473K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B32652-A473K
Description:
47nF Film Capacitor 10% Radial Radial 1kV-DC 250V-AC PP Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32652-A473K
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    1kV
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    12.4968mm
  • Length
    18mm
  • Width
    7.0104mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    PP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    47nF