  • B32652A1153J000
B32652A1153J000
advertisement
Manufacturer No:
B32652A1153J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32652A1153J000
Datasheet:
B32652A1153J000
Purchasing and Inquiry
B32652A1153J000 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1600V.A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.For powering systems, an AC voltage of 500V is required.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.
B32652A1153J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V
B32652A1153J000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32652A1153J000 applications of film capacitors.
  • RF Modules
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch-mode power supplies
  • Audio/video equipment
  • Global positioning systems
  • Matching networks
  • TV and monitor sets
  • Battery management system
  • Electronic ballasts
  • Switch mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
B32652A1153J000
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32652
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.354W 18.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    1600V 1.6kV
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Size Code
    7135
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    9mm