  • B32652A2102J000
B32652A2102J000
advertisement
Manufacturer No:
B32652A2102J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32652A2102J000
Datasheet:
B32652A2102J000
Purchasing and Inquiry
B32652A2102J000 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V.There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.System power requires an AC voltage rating of 700V (URac).Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.
B32652A2102J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 700V
B32652A2102J000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32652A2102J000 applications of film capacitors.
  • Bypassing
  • Mobile communications
  • VCO's
  • Audio/video equipment
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Global positioning systems
  • Test and measuring equipment
  • Satellite TV
  • Snubbering
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
B32652A2102J000
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32652
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    7120
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    700V
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5mm