  • B32653A3155J000
B32653A3155J000
advertisement
Manufacturer No:
B32653A3155J000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32653A3155J000
Description:
B32653 1.5μF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 160V-AC
Step5Bar-code shipping tag
B32653A3155J000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    20.5mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    11mm