  • B32653A8682J000
B32653A8682J000
advertisement
Manufacturer No:
B32653A8682J000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32653A8682J000
Description:
B32653 6.8nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 2kV-DC 1kV-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32653A8682J000
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32653
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 1000
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    10.5mm
  • Voltage - Rated AC
    1kV
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    1000V
  • Height Seated (Max)
    16.51mm
  • Length
    26.4922mm
  • Width
    10.4902mm