  • B32654A3565J000
B32654A3565J000
advertisement
Manufacturer No:
B32654A3565J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32654A3565J000
Package:
Radial
Datasheet:
B32654A3565J000
Description:
B32654 5.6μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32654A3565J000
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32654
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.748W 31.50mmx19.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    19mm