  • B32672L8153J289
B32672L8153J289
advertisement
Manufacturer No:
B32672L8153J289
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32672L8153J289
Description:
15nF Film Capacitor 5% Radial 2kV-DC 700V-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32672L8153J289
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    8.5mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7133
  • Height
    14.5mm
  • Height Seated (Max)
    14.5034mm
  • Length
    18mm
  • Width
    8.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV