  • B32672L8332J000
B32672L8332J000
advertisement
Manufacturer No:
B32672L8332J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32672L8332J000
Datasheet:
B32672L8332J000
Description:
Cap Film 0.0033uF 2000V PP 5% (18 X 5 X 10.5mm) Radial 15mm 110C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B32672L8332J000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32672L
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    7120
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    700V
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5mm