  • B32672L8622K
B32672L8622K
advertisement
Manufacturer No:
B32672L8622K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B32672L8622K
Description:
6.2nF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC PP Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32672L8622K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    PP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.2nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    10.9982mm
  • Length
    18.0086mm
  • Width
    5.9944mm