  • B32672P4185K000
B32672P4185K000
advertisement
Manufacturer No:
B32672P4185K000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32672P4185K000
Package:
Radial
Datasheet:
B32672P4185K000
Description:
B32672P 1.8μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 450V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32672P4185K000
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32672P
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.354W 18.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Power Factor Correction (PFC)
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm