  • B32672P4225K189
B32672P4225K189
advertisement
Manufacturer No:
B32672P4225K189
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32672P4225K189
Package:
Radial
Datasheet:
B32672P4225K189
Description:
B32672P 2.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 450V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32672P4225K189
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B32672P
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.433W 18.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Power Factor Correction (PFC)
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    160V