  • B32673Z6474J000
B32673Z6474J000
advertisement
Manufacturer No:
B32673Z6474J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32673Z6474J000
Package:
Radial
Datasheet:
B32673Z6474J000
Description:
B32673Z 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32673Z6474J000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 310
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    310V
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    8.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32673Z
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.335W 26.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%