  • B32683A3682J000
B32683A3682J000
advertisement
Manufacturer No:
B32683A3682J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32683A3682J000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B32683 6800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2500V 2.5kV-DC 750V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32683A3682J000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32683
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.472W 26.50mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    2500V 2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    750V
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm