  • B32686A2683J000
B32686A2683J000
advertisement
Manufacturer No:
B32686A2683J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32686A2683J000
Datasheet:
B32686A2683J000
Description:
B32686 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
B32686A2683J000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32686
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.654Lx0.709W 42.00mmx18.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Terminal Pitch
    37.5mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm
  • Length
    42mm
  • Width
    18mm