  • B37871R5470K041
B37871R5470K041
advertisement
Manufacturer No:
B37871R5470K041
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37871R5470K041
Package:
0612 (1632 Metric)
Datasheet:
B37871R5470K041
Purchasing and Inquiry
B37871R5470K041 Overview
Sitting at 0.033 0.85mm height reaches the maximum height.This program operates with 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm as its size/dimension.Its rated (DC) voltage is 50V.It is rated at a voltage of 50V voltage for the voltage-rated of the chip.Temperature coefficient = C0G NP0.Packaging consists of a 0612 (1632 Metric) case.It operates at 125°C degrees Celsius at its maximal operating temperature.Parts such as this have a 0.8mm terminal pitch.
B37871R5470K041 Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.8mm terminal pitch
B37871R5470K041 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B37871R5470K041 applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
B37871R5470K041
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    TIN
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47pF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm