  • B37940R5221K041
B37940R5221K041
advertisement
Manufacturer No:
B37940R5221K041
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37940R5221K041
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
B37940R5221K041
Purchasing and Inquiry
B37940R5221K041 Overview
Sitting at 0.033 0.85mm height, the maximum height is reached.This program operates with 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm as its size/dimension.In this electrical device, the rated (DC) voltage is 50V (URdc).This chip's voltage rating is 50V Volt.The coefficient of temperature is C0G NP0.There are no cases included with the product.Temperatures of 125°C are the maximum for which it can operate.There is no terminal pitch on this part.
B37940R5221K041 Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.5mm terminal pitch
B37940R5221K041 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B37940R5221K041 applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
B37940R5221K041
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    TIN
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    220pF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm