  • B40900B5337M000
B40900B5337M000
advertisement
Manufacturer No:
B40900B5337M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B40900B5337M000
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
B40900B5337M000
Purchasing and Inquiry
B40900B5337M000 Overview
2.8A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.The device has an ESR of 20mOhm.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -40°C~125°C.
B40900B5337M000 Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~125°C
B40900B5337M000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B40900B5337M000 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
B40900B5337M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B40900
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm