  • B41022A4107M
B41022A4107M
advertisement
Manufacturer No:
B41022A4107M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41022A4107M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% Bulk 117mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41022A4107M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Ripple Current
    117mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Length
    7mm