  • B41022A7225M
B41022A7225M
advertisement
Manufacturer No:
B41022A7225M
HK JDW NO:
3410-B41022A7225M
Package:
Radial
Datasheet:
B41022A7225M
Description:
2.2μF Capacitor 20% Bulk 16mA 1.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41022A7225M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    16mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    8.001mm
  • Length
    7mm