  • B41041A5108M
B41041A5108M
advertisement
Manufacturer No:
B41041A5108M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41041A5108M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 1.05A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41041A5108M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.75mA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Length
    20mm