  • B41041A7108M000
B41041A7108M000
advertisement
Manufacturer No:
B41041A7108M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41041A7108M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 1.158A 5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41041A7108M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    1.05mA
  • Ripple Current
    1.158A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    25mm