  • B41042A2397M
B41042A2397M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A2397M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41042A2397M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% Bulk 448mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41042A2397M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.07371mA
  • Ripple Current
    448mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    480mOhm
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    13.0048mm
  • Length
    11.5mm