  • B41042A2398M
B41042A2398M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A2398M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41042A2398M
Package:
Radial
Datasheet:
B41042A2398M
Description:
3.9mF Capacitor 20% Bulk 1.914A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41042A2398M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.9mF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    1.914A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    80mOhm
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    33.5026mm
  • Length
    31.5mm