  • B41042A826M
B41042A826M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A826M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41042A826M
Package:
Radial
Datasheet:
B41042A826M
Description:
82μF Capacitor 20% Bulk 676mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41042A826M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    676mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    850mOhm
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm
  • Length
    20mm