  • B41043A2158M
B41043A2158M
advertisement
Manufacturer No:
B41043A2158M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41043A2158M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% Bulk 1.09A 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41043A2158M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5mF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.2835mA
  • Ripple Current
    1.09A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    50mOhm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm
  • Length
    25mm