  • B41043A3397M
B41043A3397M
advertisement
Manufacturer No:
B41043A3397M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41043A3397M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% Bulk 344mA 3.5052mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41043A3397M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.117mA
  • Ripple Current
    344mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    140mOhm
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    16.51mm
  • Length
    15mm