  • B41043A3687M
B41043A3687M
advertisement
Manufacturer No:
B41043A3687M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41043A3687M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
680μF Capacitor 20% Bulk 660mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41043A3687M
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.204mA
  • Ripple Current
    660mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Diameter
    8mm
  • Length
    20mm