  • B41043A5566M
B41043A5566M
advertisement
Manufacturer No:
B41043A5566M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41043A5566M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
56μF Capacitor 20% Bulk 140mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41043A5566M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.042mA
  • Ripple Current
    140mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Length
    11mm