  • B41043A6397M
B41043A6397M
advertisement
Manufacturer No:
B41043A6397M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41043A6397M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% Bulk 1.12A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41043A6397M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.585mA
  • Ripple Current
    1.12A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    48mOhm
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm
  • Length
    25mm