  • B41231A8228M
B41231A8228M
advertisement
Manufacturer No:
B41231A8228M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41231A8228M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2mF Capacitor 20% 2.5A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41231A8228M
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    2.2mF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current (AC)
    2.5A
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    32.004mm