  • B41252A8338M
B41252A8338M
advertisement
Manufacturer No:
B41252A8338M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41252A8338M
Package:
Radial
Datasheet:
B41252A8338M
Description:
B41252 3.3mF Capacitor 20% 2.53A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41252A8338M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    3.3mF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    4.158mA
  • Ripple Current
    2.53A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    51.9938mm