  • B41505A3688M002
B41505A3688M002
advertisement
Manufacturer No:
B41505A3688M002
HK JDW NO:
3410-B41505A3688M002
Description:
6.8mF Capacitor 20% Bulk 1.4A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41505A3688M002
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6.8mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    74mOhm
  • Ripple Current
    1.4A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    22mm
  • Length
    25mm