  • B41550E4109Q000
B41550E4109Q000
advertisement
Manufacturer No:
B41550E4109Q000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41550E4109Q000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B41550E4109Q000
Description:
B41550 10000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 1.406Dia 35.70mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B41550E4109Q000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41550
  • Size / Dimension
    1.406Dia 35.70mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    26mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.2A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    2.232 56.70mm