  • B41554E4689Q000
B41554E4689Q000
advertisement
Manufacturer No:
B41554E4689Q000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41554E4689Q000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
68mF Capacitor 30% 38A 28.5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41554E4689Q000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    28.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    38A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    64.3mm
  • Length
    80.7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Tolerance
    30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    68mF