  • B41554E9478Q000
B41554E9478Q000
advertisement
Manufacturer No:
B41554E9478Q000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41554E9478Q000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B41554E9478Q000
Description:
B41554 4700μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 2.032Dia 51.60mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B41554E9478Q000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41554
  • Size / Dimension
    2.032Dia 51.60mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    4700μF
  • Terminal Pitch
    22.2mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2500 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.2A @ 100Hz
  • Diameter
    51.6mm
  • Height Seated (Max)
    3.217 81.70mm
  • Length
    80.7mm