  • B41570A7100Q000
B41570A7100Q000
advertisement
Manufacturer No:
B41570A7100Q000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41570A7100Q000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B41570A7100Q000
Description:
B41570 100000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B41570A7100Q000
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41570
  • Size / Dimension
    3.028Dia 76.90mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    100000μF
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    40V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    6mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    26A @ 100Hz
  • Diameter
    76.9mm
  • Height Seated (Max)
    5.677 144.20mm
  • Length
    143.2mm