  • B41570E7689Q000
B41570E7689Q000
advertisement
Manufacturer No:
B41570E7689Q000
HK JDW NO:
3410-B41570E7689Q000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
68mF Capacitor 30% 39A 31.7mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41570E7689Q000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Tolerance
    30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    68mF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    39A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Diameter
    76.9mm
  • Length
    105.7mm